Tradycja/Kultura/Wiara

Parafialne spotkania z historią i tradycją

W GMINIE ZAGNAŃSK ODDALIŚMY HOŁD UCZESTNIKOM POWSTANIA STYCZNIOWEGO

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego w naszej Małej Ojczyźnie – to hasło, pod którym włączyliśmy się w obchody upamiętniające bohaterów walczących o niepodległość w XIX wieku.

Czytaj całość

Zagnańskie obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Wprawdzie w Zagnańsku nie rozegrała się żadna bitwa, to jednak część mieszkańców brała czynny udział w walkach, za-opatrując oddziały w żywność i broń, organizując pocztę powstańczą i wywiad. Z dostępnej literatury i źródeł archiwalnych wynika, że przez oddziały – głównie Jana Rudowskiego, Dionizego Czachowskiego – przewinęło się wielu mieszkańców dawnej gminy Samsonów.

Czytaj całość

Jan Paweł II w naszej wspólnocie parafialnej

Papież Jan Paweł II pozostawił ważny i trwały ślad w sercu każdego Polaka. W naszej Małej Ojczyźnie – Gminie Zagnańsk tak-że czujemy obecność Ojca Świętego. „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” - te słowa padły w Warszawie 40 lat temu. Wybrany rok wcześniej na Papieża Jan Paweł II rozpoczął swą pierwszą pielgrzymkę do Polski.

Czytaj całość

W parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej

15 sierpnia w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście modlili się w intencji Ojczyzny oraz Bohaterów – Żołnierzy Armii Krajowej, którzy 75 lat temu wyruszyli z Zagnańska – Siodeł na pomoc walczącej Warszawie.

Czytaj całość

Zagnańskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej pragniemy przybliżyć wydarzenia związane z wojną obronną, historią naszego kościoła i genezą powstania pomnika na mogile żołnierzy polskich poległych na ziemi zagnańskiej we wrześniu 1939 r.
Najtrwalszym symbolem pamięci o wydarzeniach II wojny światowej jest nasza świątynia. Na uwagę zasługuje przyrzeczenie złożone w okupacji przez wiernych i księdza Jana Kurczaba zapisane w dokumentach parafii „Ksiądz proboszcz razem z ludnością podjęli wotum, że jeżeli przeżyją szczęśliwie wojnę, wybudują nowy kościół odpowiadający powierzchnią do potrzeb ilości parafian”.

Czytaj całość

Droga do niepodległości mieszkańców Zagnańska Obchody Narodowego Święta Niepodległości

„Działo się w Zagnańsku dnia 11 listopada 1928 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości, kiedy na stolicy Piotrowej zasiadał Papież Pius XI. Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Ignacy Mościcki – siłom zaś zbrojnym narodu przewodził Marszałek Polski Józef Piłsudski.”

Czytaj całość

Uczyli, aby ocalić narodową tożsamość 80. rocznica powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

1 września 1939 r. zapoczątkował jeden z najbardziej dramatycznych okresów w historii narodu polskiego. Rozpoczęła się groza okupacyjnego życia, walka o fizyczne i duchowe przetrwanie. Dla dzieci i młodzieży przyniósł przerwanie edukacji, odebranie możliwości zdobywania wiedzy.
W czasie okupacji na terenie Zagnańska prowadzono tajne nauczanie na poziomie szkoły powszechnej, gimnazjum oraz kursy o charakterze wojskowym.

Czytaj całość