Ukraina

Pomoc i odbudowa. Wizyta japońskich i polskich dobroczyńców we Lwowie i Jazłowcu.

Z celem zapoznania się z potrzebami i nakreślenia a planów pomocowych na Ukrainę przyjechało kierownictwo AAR Japan, organizacji zajmująca się opieką nad uchodźcami wojennymi w różnych krajach świata. W Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie spotkali się z uchodźcami, przekazali dary (koszuli dla każdego dziecka).

W Sokolnikach wzięli udział w poświęceniu trzech samochodów dla armii. Interesujące, że wszystkie były japońskiej produkcji. Jeden z busów, ostrzelany ale na nowo wyremontowany już służył na froncie do transportu rannych i zabitych żołnierzy. Parafianin – żołnierz używający wozu bojowego pokazywał wojskowy materiał służący do niesienia rannych i zabitych z linii boju, pokryty krwią….

Ks. Grzegorz Draus podczas ceremonii modlił się o ochronę i dobre wykonywanie zadań bojowych, dla dobro najsłabszych. Podczas Mszy św. w kościele św. Jana Pawła II biskup Edward Kawa mówił o odnowie duchowej, która jest możliwa nawet jak wiele w życiu jest poranione. Dla dzieci ukazywał tę prawdę na przykładzie rozbitego naczynia. Msza św. była celebrowana rano w święto św. Wołodynyra, Chrzciciela Ukrainy. Ks. Biskup wręczył świadectwa chrztu i różańce Arcybiskupa Mieczysława ochrzczonym w przeddzień Święta piętnastu dzieciom. Wśród nich dwoje niemowląt (w tym i urodzony we Lwowie, w Domu św. Jana Pawła Grigorij, ósme dziecko rodziny uchodźców z  Donbasu), a reszta to dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat. Wszystkie dzieci, których jest w parafialnym domu dla uchodźców ponad sześćdziesiąt, otrzymały czekolady od biskupa. Spożyto wspólne śniadanie, wraz z uchodźcami, gośćmi z Japonii, przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa z Warszawy, wspierających lwowska Parafię oraz klasztor w Jazłowcu, gdzie również przyjmuje się uchodźców.