01.09.2023 – OBCHODY 84. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W ZAGNAŃSKU

PAMIĘĆ JAKO WYRAZ SZACUNKU – obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej w parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku

1 września licznie przybyli mieszkańcy gminy Zagnańsk w trakcie koncelebrowanej Mszy świętej modlili się w intencji polskich żołnierzy, którzy 84 lat temu stanęli w obronie Ojczyzny.

Po Eucharystii obecni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie na zbiorowej mogile polskich żołnierzy poległych na ziemi zagnańskiej we wrześniu 1939 r.  złożyli wiązanki i znicze: w imieniu mieszkańców i władz samorządowych  delegacja Gminy Zagnańsk: zastępca wójta p. Stanisław Stępień oraz radni:  p. Michał Kopeć, p. Marcin Fąfara, w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) – dyrektor Marta Majkowska oraz delegacja uczniów, delegacja Rady Parafialnej z parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku: p. Teresa Chutnik, p. Mirosława Adamiec, w imieniu Zespołu Ludowego „Jaworzanki”: p. Andrzej Grudziecki i Maciej Kasprzycki,  w imieniu KGW „Florianki” p. Anna Szcześniak, p. Monika Wypych, p. Renata Lutek, w imieniu  KGW „Dary Lasu” p. Łucja Dobosz-Drogosz i p. Anna Kowalska.

Obecni na uroczystości złożyli także znicze na mogiłach: nieznanego żołnierza oraz porucznika rezerwy Stefana Klimczyka. Delegacja szkoły zapaliła znicz na mogile legionisty Jana Korusa, który we wrześniu 1939 r. walczył na Westerplatte, a w 1958 roku został odznaczony pośmiertnie orderem Virtuti Militari.
Przy pomniku i mogiłach wartę pełnili harcerze z 27. Drużyny Harcerskiej imienia Tadeusza Kościuszki działającej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Zagnańsku.
Ksiądz proboszcz Andrzej Drapała  poprowadził modlitwę za polskich żołnierzy, którzy 84 lat temu stanęli w obronie Polski i oddali życie, broniąc naszej Małej Ojczyzny oraz za mieszkańców Zagnańska współpracujących z polskim Państwem Podziemnym w latach niemieckiej okupacji.

Na zakończenie uroczystości zebrani zaśpiewali pieśń patriotyczno – religijną „Boże, coś Polskę”.

Prowadzący tę część uroczystości  Roman Piskulak przedstawił zebranym wydarzenia związane z dramaturgią wrześniowych dni, którą odnajdujemy w dokumentach i relacjach świadków oraz omówił fakty związane powstaniem pomnika na zbiorowej mogile żołnierzy.

Podkreślono, że obecność w obchodach 84. rocznicy  wybuchu II wojny światowej jest wyrazem szacunku i pamięci o żołnierzach polskich poległych we wrześniu 1939 roku na ziemi zagnańskiej.
W imieniu Rady Parafialnej prowadzący podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości.

Roman Piskulak