Ważne komunikaty

Sukces „Jaworzanek”

„Jaworzanki” w ścisłym finale Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

25 czerwca hala widowiskowa Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach gościła szesnastu przedstawicieli – po jednym z każdego województwa. Spośród nich wyłoniono trzech laureatów Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. W tym znakomitym gronie znalazło się reprezentujące województwo świętokrzyskie Koło Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki”. Miejsce na podium tegoroczni finaliści poznają dopiero 11 września podczas dożynek, które odbędą się w Warszawie w obecności Prezydenta Andrzeja Dudy.

W tym roku miała miejsce druga edycja zainicjonowanego przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser – Dudę konkursu, którego celem jest pokazanie wszechstronnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich oraz uhonorowanie najlepszych. Małżonka Prezydenta wielokrotnie podkreślała, że koła tworzą niezwykle cenny kapitał społeczny, a ich członkinie są nie tylko liderkami lokalnych społeczności, ale stanowią też inspirację dla innych kobiet.

To jest wspaniałe, że mamy w Polsce koła z wieloletnią tradycją, w których zasiadały babcie i matki, a teraz córki i wnuczki, ale jednocześnie wciąż powstają nowe. Panie postanawiają się jednoczyć z szacunku dla regionu i tradycji, ale też, by wspólnie się rozwijać, uczyć od siebie wzajemnie i po prostu miło spędzać razem czas – stwierdziła Pierwsza Dama.

Komisja konkursowa obradująca pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta RP, oceniała scenki słowno – muzyczne oparte na motywie przewodnim – „Ostatki w polskiej tradycji” oraz przygotowane potrawy kuchni regionalnej.

Agata Kornhauser – Duda wyraziła podziw dla działalności kół:

– Za każdym razem, kiedy spotykam się z Kołami Gospodyń Wiejskich, jestem pod wrażeniem. Przepełnia mnie duma, bo to absolutnie polski fenomen, do którego coraz częściej lgną też młodsze osoby. To bardzo ważne, żeby idąc z duchem czasu, kultywować lokalną tożsamość. Bardzo za to dziękuję.

Koło Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki” może się pochwalić wieloma osiągnięciami na poziomie kraju, województwa, powiatu i gminy z zakresu tańca, śpiewu, obrzędów, występów teatralnych, konkursów kulinarnych, opowieści ludowych, pracy społecznej, ale także patriotycznej i charytatywnej. Najważniejszymi sukcesami zespołu w 2020 r. było zdobycie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas 37. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie oraz II miejsce w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich. W 2021 r. „Jaworzanki” otrzymały I nagrodę Radia Kielce w kategorii Zespoły Folklorystyczne „Jawor u źródeł kultury”. To tylko przykłady doceniania działalności zespołu kształtującego wizerunek lokalnej społeczności gminy Zagnańsk.

„Jaworzanki” działają nieprzerwanie od blisko 50 lat i jest to już trzecie pokolenie, które kultywuje tradycje regionu świętokrzyskiego.

Roman Piskulak

źródło: zagnansk.pl