Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020 r.

Ogłoszenia duszpasterskie 05.04.2020 r.

Wówczas Jezus rzekł do nich: Wy wszyscy zwątpicie we Mnie tej nocy. Bo jest napisane: Uderzę Pasterza, a rozproszą się owce ze stada. Człowiek wiary, czytając codzienne Słowo Boże w liturgii kościoła, ma wrażenie, jakby to słowo było dobrane specjalnie na te niezwykłe czasy, które przeżywamy. Uderzę Pasterza – czy te czasy, nie są niejako uderzeniem w Pasterza. Irracjonalny lęk przed zarażeniem – śmiercią, przed człowiekiem. Zamykane kościoły i ogromna nienawiść wobec Boga. Uderzenie w Pasterza. Zauważcie to po Waszych reakcjach: codziennie otwarty kościół. Adoracja Najświętszego Sakramentu. Spowiedź. A Wy – w lęku, aby się nie zarazić w kościele. Do sklepu pójdziecie, z domu wyjdziecie, ale do kościoła – lęk. Nie namawiam, aby stwarzać zagrożenie i gromadzić się tłumnie. Kościół przez większość dnia jest pusty. Nawet gdy przyjdzie parę osób na adorację, to przecież w tak dużym kościele jak w naszym, po kątach można się rozsiąść. Poruszyły mnie łzy naszej nestorki 92 letniej i wielce szanowanej Pani Gieni. Przyszła do kościoła i z głębokim wzruszeniem opowiadała, jak w czasach zagrożenia tłumne pielgrzymki przychodziły do naszej świątyni, przed kościołem padały na kolana i w tej postawie uniżenia wchodziły do kościoła. Bowiem u Jezusa – Uzdrowiciela szukali pomocy. Co się porobiła z naszą wiarą,  a może jej nie było. Przychodzi codziennie garstka wiernych i wytrwale się modli. Stajemy na progu Wielkiego Tygodnia  – czy Jezus będzie samotny? – czy powie nam z wyrzutem: Tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie. Moi Drodzy, będzie w tych dniach wiele przestrzeni czasowej by w samotności być przed Panem w świątyni. A jeżeli nie możesz przyjść na zgromadzenia liturgiczne ze względu na bezpieczeństwo, to proszę włącz transmisje z naszego kościoła, pomóż innym, by również mogli włączyć się w modlitwę parafii i trwajmy na modlitwie – nie na oglądaniu!!! Sercem i postawą bądź wtedy w kościele. Ponadto codziennie wieczorem o godz. 2030 spotkajmy się duchowo na modlitwie różańcowej.

 

Liturgia Wielkiego Tygodnia:

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800 po niej do godz. 2200indywidualna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Cały czas transmisja w Internecie.

Wielki Piątek Męki Pańskiej – Droga Krzyżowa o godz. 1600; Liturgia Męki Pańskiej o godz. 1700 po niej do godz. 2200indywidualna Adoracja Pana Jezusa w grobie. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 900 do 1300 i od 1430 do 1700.W tym dniu obowiązuje post ścisły i jeden posiłek do syta.   Tego dnia rozpoczniemy Nowennę do Bożego Miłosierdzia. Cały czas transmisja w Internecie.

Wielka Sobota – Wigilia Paschalna o godz. 1900 po niej do godz. 2300 indywidualna Adoracja Pana Jezusa w grobie. Adoracja w tym dniu od godz. 900 – do godz. 1300 i od 1500 do 1845. Cały czas transmisja w Internecie. W Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów wielkanocnych, na naszej stronie jest modlitwa rodzinna – proszę aby głowa rodziny pomodliła się przed wielkanocnym śniadaniem, tym samym błogosławiąc pokarmy.

Wielkanoc – Zmartwychwstanie Pańskie nie ma procesji rezurekcyjnej. Od godz. 730 adoracja P. J. w Grobie. Msze św. godz. 800, 1000, 1200, 1600.

Nasz kościół jest otwarty w niedziele od 730 do 1730 w tygodniu od 900 do 1800.  W dniach do Triduum Paschalnego będzie można się osobiście pomodlić w krużganku – kościół jest monitorowany, a od godz. 1600 codziennie, jest wystawiany Najświętszy Sakrament do osobistej adoracji – kapłan w tym czasie będzie posługiwał w konfesjonale, jak również w dniach Triduum Paschalnego  w trakcie adoracji NS, będzie możliwa spowiedź – wówczas bezpiecznie można korzystać z sakramentu pojednania. Stosujemy się do rozporządzeń organów państwowych z 24 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 5 osób. Jeżeli nie będzie innych rozporządzeń władz państwowych to w Wielkanoc może być w kościele 50 osób. Przypominam o obowiązującej dyspensie ks. Biskupa odnośnie nieponoszenia winy za brak uczestnictwa w tym okresie we mszy św.

Proszę pamiętajmy o sobie wzajemnie, starszych rodzicach, bliskich i sąsiadach. Niewątpliwie tj. czas przebaczenia i darowania win. Dzwońmy do siebie, aby nikt nie został w tych dniach samotny. Jeżeli znacie ubogie rodziny, którym należy pomóc na święta, to proszę o kontakt telef. do wtorku.

Bóg zapłać Wszystkim, którzy rozumieją trudną sytuację związaną z niemożliwością złożenia ofiary na kościół i spełniają obowiązek sumienia poprzez wpłatę na konto parafii czy organizując zbiórkę. W tym miejscu dziękuję Odnowie w Duchu Świętym za ofiarę 610 zł, Margaretkom za ofiarę 500 zł. Ofiary można wrzucać do skarbony kościelnej przy św. Marcinie.

Są jeszcze do nabycia baranki wielkanocne Caritas.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

Komunikat Komisji Kultu Bożego- pierwsze piątki pierwsze soboty

Nota Komisji Nauki Wiary KEP JEZUS ŻYJE

Niedzielnik 2020.04.05